تبلیغات
یولداشلار - از قیاسش خنده آمد ما را ...!

از قیاسش خنده آمد ما را ...!

شنبه 12 شهریور 1390 02:37 ب.ظ

نویسنده : سید
ارسال شده در: بصیرت ،
سلام

امروز این مقاله جالب را در مورد مقایسه ی وضعیت تونس و ایران! می خواندم:

از قیاسش خنده آمد ما (همون خلق) را ...!

خلاصه مقاله هه این بود که:با مقایسه ی شورشهای تونس و اتفاقات سال 88 ایران، این نتیجه گیری را کرده اند:

1-     قیام در تونس و سایر ممالک عربی با الهام از فتنه 88 ایران است

2-     فتنه 88 به سرانجام خواهد رسید همانطور که شورشها در تونس به سرانجام رسید.(تونس،تونس پس ما هم می تونیم!)

می پرسید چرا از قیاسش خنده آمد ما را؟
خوب این هم استدلال هایی برای نشون دادن مضحک بودن این ادعا ها:

1-     نظام تونس دیکتاتوری بود و نظام جمهوری اسلامی از جمله پیشرفته ترین نظام های مردمی است تا جایی که مخالفان در تونس توسط ارتش سرکوب می شوند اما در مورد فتنه 88، این مردم بودند که در 9 دی فتنه گران را سرکوب و منکوب کردند.

2-     فتنه 88 از بالا به پایین شروع شد اما شورش مردم تونس از پایین به بالا است

3-     فتنه 88 با الهام از الگوی براندازی "جین شارپ" بود اما شورش مردم تونس خودجوش است

4-     فتنه 88 بر اساس یک دروغ (تقلب در انتخابات) بود اما خاستگاه شورش مردم تونس، سرکوب طولانی مدت اسلامخواهی و آزادی است

5-     فتنه گران 88 اقدامات ضدارزشی و ضد دینی داشتند در حالیکه شورشیان در تونس خواستار بازگردانده شدن ارزشهای اسلامی به جامعه شان هستند

نویسنده مقاله در انتها این دو بیت زیبا از مولوی را آورده است:

از قیاسش خنده آمد خلق را/ کو چو خود پنداشت صاحب دلق را

کار پاکان را قیاس از خود مگیر/ گر چه ماند در نوشتن شیر، شیر

اما مساله ای که در این مقاله برایم جالب توجه بود دومین نکته ی مقاله بود. واقعا جای تامل دارد که در ایران هنوز انتخابات برگزار نشده بود که میرحسین موسوی در مصاحبه با مجله تایم از "نمایشهای خیابانی" برای وارد کردن فشار به ولی فقیه صحبت می کند و بر سر زبانها می افتد که "اگر تقلب بشه ایران قیامت می شه"، بگذریم از رصد و مخابره ی لحظه به لحظه رویدادها در شبکه های خبری العربیه و فاکس نیوز و بی بی سی. اما در تونس، ما تا زمانی که بن علی فرار نکرده بود نفهمیدیم خبری شده!

نکته دیگر اینکه ممکن است صرفا پوسته ی شورش در مصر و تونس متاثر از وقایع سال 88 ایران هم باشد یعنی ممکن است مردم کشورهای عربی حرفهای رسانه های صهیونیستی راجع به ایران را جدی گرفته باشند و تصور کرده باشند که می شود علیه دیکتاتورها قیام کرد و انتظار داشت که غربی ها هم از قیام دفاع کنند. در اینصورت غربی ها واقعا به مخمصه افتاده اند. از طرفی قصد داشتند در ایران علیه آنچه آنها دیکتاتور می نامند قیام شود و در رسانه ها از این قیام حمایت شود، از طرفی هم واقعا مایل نبودند که این قیام به سایر ملت های منطقه تسری پیدا کند (از قضا سرکنگبین صفرا فزود!)

 اما حال که کار از کار گذشته تمام سعیشان را می کنند در این آشوب ها به قول معروف از آب گل آلود ماهی بگیرند و دوباره مهره های خودشان را با ظاهری متفاوت سرکار بیاورند و غائله را خاتمه دهند و اینکه می بینیم غربی ها امروز زیاد علیه شورش ملت های خاور میانه واکنش منفی نشان می دهند چه بسا به این علت باشد که مایل نیستند بیش از پیش برخوردهای دوگانه شان را با خواست ملت ها به نمایش بگذارند و از رسوایی های جدید بیم دارند و ترجیح می دهند با نفوذ به درون این شورش ها و یارکشی به نفع خودشان، حداقل ضرر و حداکثر استفاده را متوجه خود کنند. در این صورت بازهم مشاهده می کنیم که دعایی که در بحبوحه شلوغی های سال 88 بر سر زبان مردان و زنان مومن بود مستجاب شد که "خدایا فتنه ی اجانب را به خودشان برگردان". البته شورشهایی که در شهرهای اروپایی اتفاق افتاد هم یکی دیگر از مصادیق بازگشت فتنه ی اجانب به خودشان بود.

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 12 شهریور 1390 05:38 ب.ظ